23-25 октябр кунлари пойтахтимиздаги “O’zekspomarkaz” миллий кўргазма мажмуасида “UzEnergyExpo – 2019″ ва “O’zStroyExpo – 2019” халқаро кўргазмалари бўлиб ўтди.
Кўргазма майдончасида электр жиҳозлари, кабеллар, қурилиш ва пардозлаш материаллари, қурилиш ускуналари, иситиш ва шамоллатиш тизимлари, сув таъминоти ва сув тозалаш ускуналари намойиш этилди.
Ўзбекистон Республикаси Қурилиш ва энергетика вазирликлари, “Ўзсаноатқурилишматериаллари” уюшмаси, “Ўзбекгидроэнерго” АЖ ва “International Ехpо Group” МЧЖ томонидан ташкил этилган кўргазмаларда 15 мамлакатдан 180 компания иштирокчилари қатнашди, шу жумладан Ўзбекистон, Беларусия, Ҳиндистон, Испания, Қозоғистон, Хитой, Литва, Корея, Россия, Франция ва Туркия.
UzEnergyExpo – 2019 кўргазмаси мамлакатнинг энг йирик соҳаси – энергетиканинг намойишидир. Ўтган йилга нисбатан экспозиция 30 фоизга кенгайиб, бу мамлакатимизда ушбу соҳани ривожлантиришга қаратилаётган алоҳида эътибордан далолатдир.
YUQORICHIRCHIQ ENERGY SYSTEMS МЧЖ ходими Ергаш Атаханов “Кўргазмада иштирок этиш биз учун янги маҳсулотлар ишлаб чиқариш йўналишларини аниқлашдир. Бизнинг компаниямиз мис шиналар ва электр панелларни ишлаб чиқаришга ихтисослашган, аммо замонавий эҳтиёжларни ҳисобга олган ҳолда, биз изоляция қилинмаган кабеллар ва ёритиш ускуналарини ишлаб чиқаришни йўлга қўйдик. Кўргазмада иштирок этиш чет еллик ишбилармонларга маҳсулот экспортини кенгайтириш имкониятини беради”- дейди.
Кўргазмада Ҳиндистоннинг “Strut support systems” компанияси биринчи маротаба иштирок этди. Савдо ва маркетинг бўлими бошлиғи Тегвиндер Сингх кўргазма ҳақидаги таассуротлари билан ўртоқлашди.
– “Биз кабел ва қуёш панеллари учун махсус мосламалар ишлаб чиқарамиз” – деди у. – Кўргазмада бошқа мамлакатлардаги ҳамкасбларимиз билан тажриба алмашиш имконига эга бўлдик. Биз Ўзбекистон энергетика соҳасидаги ютуқлар билан танишдик. Биз янги шериклар топишдан мамнун бўламиз.

International exhibitions “UzEnergyExpo – 2019” and “UzStroyExpo – 2019” were held in the national exhibition complex “Uzexpocenter”on October 23-25 in the capital.
Electrical equipment, cables, construction and finishing materials, construction equipment, heating and ventilation systems, water supply and water treatment equipment are displayed at the exhibition site.
180 companies from 15 countries, including Uzbekistan, Belarus, India, Spain, Kazakhstan, China, Lithuania, Korea, Russia, France and Turkey take part in exhibitions organized by the ministries of construction and energy of the Republic of Uzbekistan, the Association “Uzsanoatkurilishmateriallari”, JSC “Uzbekgidroenergo”, LLC “International Expo Group”.
The exhibition “UzEnergyExpo-2019″is a demonstration of the largest sphere of the country – energy. Compared to last year, the exhibition has expanded by 30 percent, which reflects the special attention paid in our country to the development of this sphere.
Says the clerk of “YUQORICHIRCHIQ ENERGY SYSTEMS” LLC Ergash Atakhanov. – Participation in the exhibition for us is the definition of directions in the production of new products. Our company specializes in the production of copper tires and electrical panels, but taking into account modern needs, we have also established the production of non-insulated cables and lighting equipment. Participation in the exhibition of foreign entrepreneurs provides an opportunity to expand the export of products.
For the first time, the Indian company Strut support systems is taking part in the exhibition. Their impressions about the exhibition were shared by the head of trading and marketing company Tervinder Singh.
– We make special installations for cable placement and solar panels, ” he said. – At the exhibition, we had the opportunity to exchange experience with colleagues from other countries. We got acquainted with the achievements in the energy sector of Uzbekistan. We will be happy to acquire new partners.