23-25 октябр кунлари пойтахтимиздаги “O’zekspomarkaz” миллий кўргазма мажмуасида “UzEnergyExpo – 2019″ ва “O’zStroyExpo – 2019” халқаро кўргазмалари бўлиб ўтди.
Кўргазма майдончасида электр жиҳозлари, кабеллар, қурилиш ва пардозлаш материаллари, қурилиш ускуналари, иситиш ва шамоллатиш тизимлари, сув таъминоти ва сув тозалаш ускуналари намойиш этилди.
Ўзбекистон Республикаси Қурилиш ва энергетика вазирликлари, “Ўзсаноатқурилишматериаллари” уюшмаси, “Ўзбекгидроэнерго” АЖ ва “International Ехpо Group” МЧЖ томонидан ташкил этилган кўргазмаларда 15 мамлакатдан 180 компания иштирокчилари қатнашди, шу жумладан Ўзбекистон, Беларусия, Ҳиндистон, Испания, Қозоғистон, Хитой, Литва, Корея, Россия, Франция ва Туркия.
UzEnergyExpo – 2019 кўргазмаси мамлакатнинг энг йирик соҳаси – энергетиканинг намойишидир. Ўтган йилга нисбатан экспозиция 30 фоизга кенгайиб, бу мамлакатимизда ушбу соҳани ривожлантиришга қаратилаётган алоҳида эътибордан далолатдир.
YUQORICHIRCHIQ ENERGY SYSTEMS МЧЖ ходими Ергаш Атаханов “Кўргазмада иштирок этиш биз учун янги маҳсулотлар ишлаб чиқариш йўналишларини аниқлашдир. Бизнинг компаниямиз мис шиналар ва электр панелларни ишлаб чиқаришга ихтисослашган, аммо замонавий эҳтиёжларни ҳисобга олган ҳолда, биз изоляция қилинмаган кабеллар ва ёритиш ускуналарини ишлаб чиқаришни йўлга қўйдик. Кўргазмада иштирок этиш чет еллик ишбилармонларга маҳсулот экспортини кенгайтириш имкониятини беради”- дейди.
Кўргазмада Ҳиндистоннинг “Strut support systems” компанияси биринчи маротаба иштирок этди. Савдо ва маркетинг бўлими бошлиғи Тегвиндер Сингх кўргазма ҳақидаги таассуротлари билан ўртоқлашди.
– “Биз кабел ва қуёш панеллари учун махсус мосламалар ишлаб чиқарамиз” – деди у. – Кўргазмада бошқа мамлакатлардаги ҳамкасбларимиз билан тажриба алмашиш имконига эга бўлдик. Биз Ўзбекистон энергетика соҳасидаги ютуқлар билан танишдик. Биз янги шериклар топишдан мамнун бўламиз.

В столице в Национальном выставочном комплексе «Узэкспоцентр» 23-25 октября прошли международные выставки «UzEnergyExpo – 2019» и «UzStroyExpo – 2019».
На выставочной площадке демонстрируются электротехника, кабели, строительные и отделочные материалы, строительная техника, системы отопления и вентиляции, оборудование водоснабжения и очистки воды.
В выставках, организованных министерствами строительства и энергетики Республики Узбекистан, ассоциацией «Узсаноаткурилишматериаллари», АО «Узбекгидроэнерго», ООО «International Expo Group», принимают участие 180 компаний 15 стран, в том числе Узбекистана, Беларуси, Индии, Испании, Казахстана, Китая, Литвы, Кореи, России, Франции и Турции.
Выставка «UzEnergyExpo – 2019» – это демонстрация самой большой сферы страны – энергетики. Относительно прошлого года экспозиция расширилась на 30 процентов, что служит отражением особого внимания, уделяемого в нашей стране развитию данной сферы.
Говорит делопроизводитель ООО «YUQORICHIRCHIQ ENERGY SYSTEMS» Эргаш Атаханов. – Участие в выставке для нас – это определение направлений в производстве новой продукции. Наше предприятие специализируется на производстве медных шин и электрощитов, но с учетом современных потребностей наладили и производство неизолированных кабелей, осветительной техники. Участие в выставке зарубежных предпринимателей предоставляет возможность для расширения экспорта продукции.
Впервые в выставке принимает участие индийская компания «Strut support systems». Своими впечатлениями о выставке поделился начальник отдела торговли и маркетинга компании Тегвиндер Сингх.
– Мы производим специальные установки для размещения кабеля и солнечные батареи, – сказал он. – На выставке имели возможность обменяться опытом с коллегами из других стран. Ознакомились с достижениями в энергетической сфере Узбекистана. Будем рады приобрести новых партнеров.