Олмалиқ кон-металлургия комбинати иш натижаларини сарҳисоб қилди
Рудаларни қазиб олиш режаси 105,9 фоизга, кончилик ва капитал ишлар 118,6 фоизга, қидирув ишлари 157,0 фоизга, қазиб олиш ва тайёрлаш 152,0 фоизга, ётқизиш 100,6 фоизга бажарилди. Бу ҳақда ОКМК матбуот хизмати хабар берди.
ОКМК бўлинмаларидан бири бўлган Каулди кони жорий йил бошидан бери секинлашмади, бу 9 ой давомида тоғ-кон ва оқава маъдан ишлаб чиқаришнинг барча асосий техник-иқтисодий кўрсаткичларининг ишлаб чиқариш кўрсаткичлари билан тасдиқланади.
Рудаларни қазиб олиш режаси 105,9 фоизга, кончилик ва капитал ишлар 118,6 фоизга, қидирув ишлари 157,0 фоизга, қазиб олиш ва тайёрлаш 152,0 фоизга, ётқизиш 100,6 фоизга бажарилди. Рудаларни қайта ишлаш 104,8%, эритиш-кесиш ишлари 110,8%, эритиш заводига маъданларни ишлаб чиқариш ва жўнатиш -5,0%, биринчи метални ишлаб чиқариш ва жўнатиш -102,0%, иккинчи метал-12,9%.
Бундан ташқари, конда “Южний (Жанубий) участкасининг захираларини очиш ва ўзлаштириш – I ва II босқичлар” лойиҳасини амалга ошириш бўйича ишлар олиб борилмоқда. Жорий йилнинг 1 октябр ҳолатига кавлаб олиш ва капитал қурилиш ишлари 118,6 фоизга бажарилди. Тоғ-кон ишлари билан бир вақтда, Южний (Жанубий) участкасининг маъдан захираларини тайёрлаш ва қазиб олиш ишлари олиб борилмоқда. Зотан, “Южний (Жанубий) -I, II, III” жойлашган майдончалар яқинида руда захираларини очиш, тайёрлаш ва қазиб олиш учун техник-иқтисодий асосларни, ва лойиҳа ҳужжатларини тайёрлаш ва бериш бўйича мутахассислар, заводнинг кон ва кон бошқармаси раҳбарлари барча чораларни кўрмоқдалар, нафақага чиқадиган воситалар ўрнига ишлайди. Юқорида санаб ўтилган майдонларнинг маъдан захиралари коннинг 10 йилдан ортиқ ишлашига имкон беради (ва ҳозирда ишлаётган “Южний (Жанубий)” участкаси ҳам 10 йилдан ортиқ қазиб олинади).

Алмалыкский горно-металлургический комбинат подвел итоги работ
План по добыче руды выполнен на 105,9%, по горно-капитальным работам — на 118,6%, эксплоразведочным — на 157,0%, горно-подготовительным — на 152,0%, закладочным работам — на 100,6%. Об этом сообщает пресс-служба АГМК.
Рудник Каульды – одно из подразделений АГМК, не сбавляет темпов и с начала этого года, о чём говорят производственные показатели выполнения всех основных технико-экономических показателей горных работ и производства флюсовой руды за 9 месяцев.
План по добыче руды выполнен на 105,9%, по горно-капитальным работам — на 118,6%, эксплоразведочным — на 157,0%, горно-подготовительным — на 152,0%, закладочным работам — на 100,6%. Переработка руды составила 104,8%, очистные и нарезные работы 110,8%, выпуск и отгрузка руды на медеплавильный завод – 105,0%, выпуск и отгрузка первого металла – 102,0%, второго металла – 112,9%.
Кроме того, на руднике продолжаются работы по реализации проекта «Вскрытие и отработка запасов участка «Южный» — I и II этапы». На 1 октября этого года объём горно-капитальных работ выполнен на 118,6%. Одновременно с горно-капитальными работами производится подготовка и отработка запасов руды участка «Южный». Уже сейчас специалисты, руководители рудника и горного отдела комбината принимают все меры по подготовке и выдаче технико-экономических расчётов, обоснований и проектной документации на вскрытие, подготовку и отработку запасов руды близ расположенных участков «Южный – I, II, III», которые будут эксплуатироваться взамен выбывающих мощностей. Запасы руды вышеназванных участков позволят руднику дополнительно проработать ещё более 10 лет (а участок «Южный», эксплуатируемый в настоящее время, также будет отрабатываться свыше 10 лет).